تشخیص بیماری فشار خون

0
159

فشار خون یک بیماری خاموش است؛ چراکه ممکن است هیچ علامت و نشانه ای نداشته باشد و فرد اصلا متوجه بیماری خود نشود. با این حال، رفته رفته به بدن آسیب می زند و در نهایت می‌تواند منجر به مشکلاتی از قبیل بیماری های قلبی‌عروقی گردد. به همین علت اندازه‌گیری فشار خون به صورت دوره ای، توصیه می‌شود؛ به خصوص در افرادی که در گذشته سابقه بالا رفتن فشار را داشته اند و یا افرادی که بستگان نزدیک آنان فشار خون دارند.
میزان فشار خون با ۲ عدد بیان می شود: فشار سیستولیک و فشار دیاستولیک.
》فشار سیستولیک: بالاترین میزان فشار خون است که طی انقباض قلب و فرستادن خون به سراسر بدن، ایجاد می شود.
》فشار دیاستولیک: پایین ترین میزان فشار خون است که بین دو ضربان قلب وجود دارد و در آن زمان قلب در حال پر شدن از خون است تا برای انقباض بعدی آماده شود.
واحد اندازه گیری فشار خون، میلی متر جیوه است و به صورت فشار سیستولیک روی فشار دیاستولیک بیان می شود.
طبق جدیدترین گایدلاین ها، فشار خون نرمال باید زیر ۱۲۰ روی ۸۰ میلی متر جیوه باشد. فشار سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۳۹ به نسبت بالاست اما به عنوان بیماری فشار خون معرفی نمی شود و با اصلاح سبک زندگی و کاهش مصرف نمک می توان آن را پایین آورد.
فشار سیستولیک بالای ۱۴۰ میلی متر جیوه، بیماری فشار خون نام دارد که در کنار اصلاح سبک زندگی نیازمند مصرف دارو برای کاهش آن هستیم.
فشار خون می تواند بسته به سن، وضعیت قلبی، احساسات، فعالیت و حتی داروهایی که مصرف می کنید، زیاد یا کم شود؛ بنابراین اگر یک بار فشارتان بالا باشد، دلیل محکمی بر داشتن فشار خون مزمن نیست.
برای گرفتن فشار خون، شرایطی وجود دارد که رعایت آن ها در صحت اندازه‌گیری آن موثر است. برای مثال باید حداقل به مدت ۵ دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون، استراحت کرده باشید و نیم ساعت قبل از آن، مواد کافئین دار مصرف نکرده و سیگار نکشیده باشید؛ وگرنه صحت اندازه گیری تان زیر سوال می رود.
پزشکان برای تشخیص بیماری فشار خون معمولا به یک بار بالا بودن فشار اکتفا نمی کنند؛ بلکه حداقل سه بار اندازه گیری فشار بالا در فواصل معین، برای تشخیص بیماری لازم است. گاهی هم برای تشخیص بهتر، از بیماران خواسته می شود در منزل هر روز چندین نوبت فشار خود را اندازه بگیرند و در یک جدول بنویسند و در ویزیت بعدی به پزشک نشان دهند. دستگاه هولتر فشار خون راه دیگری برای تشخیص بیماری فشار خون است.

دیابت چیست ؟
بیشتر بخوانید

 

منبع:

https://www.webmd.com/hypertension-high-blood-pressure/guide/whypertension-diagnosing-high-blood-pressure

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید