بیشتر اوقات سرفه به علت مشکلات دستگاه تنفسی یا تحریک آن به وجود می‌آید. البته همیشه هم این طور نیست. گاهی این سرفه‌ها نشانه‌هایی بسیار مهم هستند. بله، ممکن است سرفه علامتی از نارسایی قلبی باشد که در این صورت به آن سرفه قلبی می‌گویند.

برخی افراد دارای سابقهٔ مشکلات قلبی، ممکن است زیاد سرفه کنند. این سرفه شاید نشانهٔ برطرف نشدن کامل مشکل باشد. شاید هم مربوط به عوارض جانبی ناشی از درمان‌های قبلی باشد. پس سرفه‌های مزمن و مشکوک را باید جدی گرفت. به‌خصوص اگر سابقهٔ ناراحتی قلبی دارید.

سکته قلبی یا نارسایی قبلی چیست؟

اغلب نارسایی قلبی با ایست یا سکتهٔ قلبی اشتباه گرفته می‌شود. منظور از نارسایی قلبی این است که قدرت پمپاژ قلب کاهش یافته و قلب نمی‌تواند نیازهای بدن را به طور کامل برآورده کند. در صورتی که منظور از ایست قلبی از کار افتادن قلب به هر دلیل و متوقف شدن پمپاژ خون در بدن است.

علت نارسایی قلبی می‌تواند بیماری عروق کرونری، پرفشاری خون، بیماری ماهیچهٔ قلبی، اختلال عملکرد دیاستولی، بیماری دریچه‌های قلبی و چندین بیماری دیگر باشد. سالانه میلیون‌ها نفر در دنیا به دلیل نارسایی قلبی در بیمارستان بستری می‌شوند.

افراد مبتلا به نارسایی قلبی ممکن است علایمی مانند ضعف، خستگی، توان کم فعالیت، تنگی نفس در زمان ورزش یا دراز کشیدن (علامتی که اورتوپنی نام دارد)، اِدِم یا خیز در قوزک پا (تورم به دلیل افزایش مایع میان بافتی) و البته گاهی سرفه را تجربه کنند.

یکی از عوارض شایع ناشی از نارسایی قلبی، اِدِم ریوی یا احتقان ریوی است. چون قلب توان کافی برای پمپاژ خون را ندارد، خون برگشتی از ریه به قلب، درون ریه تجمع می‌یابد و موجب افزایش مایع میان‌بافتی در ریه می‌شود. به همین علت اغلب به نارسایی قلبی، نارسایی احتقانی قلبی گفته می‌شود.

در احتقان ریوی، مایعات (و حتی مقدار کمی خون) به درون کیسه‌های هوایی (آلوئول‌ها) نشت می‌کند. مایعات تجمع یافته در ریه علت اصلی تنگی نفس در افراد مبتلا به نارسایی قلبی است. سرفه یکی از راه‌های بدن برای باز کردن راه‌های هوایی و برونش‌ها است. طبیعی است که در صورت ایجاد احتقان در ریه، ریهٔ آسیب دیده با سرفه تلاش به باز کردن راه‌های تنفسی کند و فرد به سرفه قلبی دچار شود.

سرفه قلبی

سرفه‌های ناشی از نارسایی قلبی، شکل‌های مختلفی دارند. سرفه‌های خلطی که موجب دفع خلط‌های صورتی رنگ همراه با خون میشود  یکی از انواع شایع این سرفه‌ها هستند. به همراه این سرفه‌ها، خس‌خس، دشواری در تنفس، احساس مورمور شدن در ریه و حتی صدای سوت از ریه هنگام تنفس، ممکن است دیده شود.

علایم چشمگیری مانند این سرفه‌ها وقتی بروز پیدا می‌کنند که وضعیت نارسایی قلبی شدیدتر شده باشد و اغلب این علایم همراه با عود دیگر علایم نارسایی قلبی ظاهر می‌شوند.

گاهی اوقات سرفه‌ قلبی به شکل‌های خفیف‌تری ظاهر می‌شود. برخی از افراد مبتلا به نارسایی قلبی دچار نوعی سرفهٔ آزاردهنده، مزمن‌تر و خشک‌تر می‌شوند که مقدار کمی خلط سفید رنگ یا صورتی کمرنگ همراه با آن دفع می‌شود. برخی افراد مبتلا به این سرفه‌ها، این علامت را به حساب بیماری‌های کم اهمیت دیگر می‌گذارند و به پزشک مراجعه نمی‌کنند.

این افراد اگر مراجعه به پزشک را تعویق بیاندازند، طولی نمی‌کشد که علایم حاد بیماری ظاهر شده و نهایتاً مراجعه به پزشک غیرقابل اجتناب می‌گردد.

اگر به بیماری‌های قلبی یا نارسایی قلبی مبتلا هستید و به هر نوع سرفه‌ای دچار شدید، حاد یا خفیف فرقی نمی‌کند، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

سرفه‌های مرتبط با داروها

جالب است بدانید سرفه یکی از عوارض جانبی نوعی داروی تجویز شده برای نارسایی قلبی است: مهارکننده‌های آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین (ACE) مانند داروی کاپتوپریل. این دسته داروها باعث منبسط شدن عروق و پمپاژ راحت‌تر خون می‌شوند.

مهارکنندگان ACE در ۴ درصد از مصرف‌کنندگان باعث ایجاد سرفه‌ می‌شوند. سرفه‌های ناشی از این داروها، سرفه‌هایی خشک، آزاردهنده و فاقد خلط هستند.

در حالی که گزارشات نشان می‌دهند مصرف مسکن‌های غیراستروئیدی (مانند آسپرین) می‌تواند باعث بهبودی سرفه‌های ناشی از مهارکنندگان ACE شود، بسیاری از افرادی که دچار این عارضه هستند، مجبور به قطع مصرف دارو می‌شوند. اغلب برای این افراد به جای مهارکنندگان ACE از مهارکنندگان گیرندهٔ آنژیوتانسیون ۲ (ARB) مانند داروی لوزارتان استفاده می‌شود. این داروها فوایدی مشابه مهارکنندگان ACE دارند اما سرفه ناشی از آن‌ها به ندرت مشاهده می‌شود.

سخنی از سوی سلامت مگ

سرفه قلبی نشانه‌ای مهم از وخیم شدن نارسایی قلبی است. در بیشتر موارد این علامت و وخیم شدن نارسایی قلبی تا حد خوبی به تنظیم دوبارهٔ شیوهٔ درمانی بیماری پاسخ مثبت می‌دهند. پس نیازی نیست از درمان آن بترسید یا نگران شوید. داروها و روش‌های مختلف برای رفع این مشکل وجود دارد. پس بهتر است هر چه زودتر اقدام کنید و به سرفه قلبی بی‌توجه نباشید.

قاعدگی نامنظم در سندرم تخمدان پلی کیستیک
بیشتر بخوانید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید