آزمایش های غیر خونی کبد

0
97
آزمایش های غیر خونی کبد ؛ بیوپسی

آزمایش های غیر خونی کبد شامل روش‌های بیوپسی و تصویر برداری از کبد است. هردوی این روش‌ها امروزه با پیشرفت علم تبدیل به آزمون‌های بی‌خطر و دقیق شده‌اند. نمونه برداری از بافت کبد در گذشته شاید یک عمل جراحی دشوار بود، امروزه به سادگی با بی‌حسی موضوعی و بر بالین بیمار انجام می‌گردد. روش‌های تصویربرداری تا کنون به این اندازه بی‌خطر و دقیق نبوده‌اند. عدم استفاده از اشعۀ ایکس و دقت بالای دستگاه ام آر آی این موارد را میسر کرده‌اند. به هر حال در نظر داشته باشید از این روش‌ها به عنوان مکمل و تایید تشخیص پس از آزمایش‌های خونی عملکرد کبد استفاده می‌شود.

بیوپسی کبد از راه پوست

بیوپسی کبد از راه پوست یکی از بهترین آزمایش های غیر خونی کبد و روشی بی‌خطر است که به آسانی می‌توان روی تخت بر بالین بیمار، با بی حسی موضعی و تحت هدایت سونوگرافی انجام داد. ارزش انجام بیوپسی کبد در موارد زیر ثابت شده است:

 1. بیماری هپاتوسلولار (سلول‌های کبدی) با علت نامشخص

  نمونه برداری یا بیپوسی کبد از راه پوست
  نمونه برداری یا بیپوسی کبد از راه پوست
 2. هپاتیت طولانی با احتمال هپاتیت خود ایمن
 3. هپاتومگالی (بزرگ‌شدن کبد) با علت نامعلوم
 4. اسپلنومگالی (بزرگ‌شدن طحال) با علت نامعلوم
 5. توده یا ضایعات فضاگیر کبدی در تصویربرداری رادیولوژیک
 6. تب با علت ناشناخته
 7. مرحله‌بندی سرطان لنفوم بدخیم

آزمون‌های غیرتهاجمی در تشخیص فیبروز کبدی

اگر چه بیوپسی کبد به عنوان استاندارد ارزیابی فیبروز کبد شناخته شده، روش های غیرتهاجمی تشخیصی فیبروز کبدی نیز قابل اعتمادند. این آزمایش های غیر خونی کبد شامل تست‌های چند پارامتری در جهت مشخص کردن مرحله بندی و درجه فیبروز کبدی و تکنیک‌های تصویربرداری است.

فیبروتست یکی از بهترین آزمایش های غیر خونی کبد است و شاید تنها عیب آن قیمت نسبتاً بالای این روش تصویربرداری باشد. این تست دارای ارزش اخباری مثبت و منفی بالایی در تشخیص فیبروز پیشرفته در بیماران مبتلا به هپاتیت C مزمن، هپاتیت B مزمن و بیماری کبد الکلی دارد.

الاستوگرافی نوعی تصویربرداری پزشکی است که قابلیت اندازه‌گیری سختی بافت نرم را دارد. دلیل سنجش نرمی و سختی بافت این است که با استفاده از این کار می‌توان وجود یا وضعیت پیشرفت برخی بیماری‌ها را تشخیص داد. برای مثال تومورهای سرطانی معمولاً سخت‌تر از بافت اطراف هستند، مثال دیگر کبدهای بیمار است که نسبت به کبدهای سالم سخت‌تر هستند. الاستوگرافی کبد توسط دستگاه سونوگرافی را فیبرواسکن یا TE و توسط دستگاه تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) را الاستوگرافی تشدید مغناطیسی (MRE) می‌نامند.

فیبرو اسکن با استفاده از امواج فراصوت (اولتراساوند) میزان سختی کبد را اندازه‌گیری کرده و شدت فیبروز و سیروز کبدی را تشخیص می‌دهد. انجام تست فیبرواسکن با نظر و صلاحدید پزشک معالج در موارد بسیاری می‌تواند جایگزین بیوبسی کبد باشد.

مدل جدید این دستگاه علاوه بر اندازه‌گیری میزان سختی کبد (فیبروز) دارای قابلیت اندازه گیری CAP در طی انجام تست می‌باشد. CAP یک پارامتر معتبر برای تشخیص استئاتوز (میزان چربی در سلول‌های کبدی) به صورت کمی می‌باشد. این تست در صورت نیاز به راحتی قابل انجام است و یک ارزیابی دقیق و منحصر به فرد از کبد را ممکن می سازد.

انجام فیبرواسکن یک روش غیرتهاجمی و بسیار ساده است که فقط به چند دقیقه وقت نیاز دارد. پزشک از شما می‌خواهد که به پشت بخوابید. دست راست خود را زیر سر قرار دهید سپس امواج از انتهای یک پروب اولتراسوند کوچک به کبد فرستاده می شود. دستگاه میزان چربی و سفتی کبد را نشان می دهد. فیبرواسکن در تعیین میزان پیشرفت فیبروز در بیماران مبتلا به هپاتیت C، سیروز صفراوی اولیه، هموکروماتوزیس، بیماری کبد چرب غیرالکلی و عود هپاتیت مزمن بعد از پیوند کبد، قابل اعتماد است.

الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRE) نسبت به فیبرواسکن در مرحله‌بندی فیبروز کبد در مبتلایان به بیماری‌های مزمن کبدی، قابل اعتمادتر است.

سونوگرافی

اولین آزمون تشخیصی در بیمارانی که آزمون‌های کبدی آن‌ها وجود کلستاز (انسداد مجاری صفراوی) را مطرح می‌کند، سونوگرافی است، تا بتوان اتساع در سیستم صفراوی داخل یا خارج کبدی را مشاهده و یا سنگ‌های صفراوی را شناسایی کرد. سونوگرافی، باز بودن ورید پورت، شریان کبدی و وریدهای فوق کبدی را مشخص می‌کند و جهت جریان خون را تعیین می‌نماید.

استفاده از آزمایش های غیر خونی کبد در تشخیص

آزمایش‌های خونی عملکرد کبد، یک اقدام ضروری و اولین گام در تشخیص بیماری‌های کبد است. به صورت استاندارد برای تایید تشخیص بیماری‌های پیشرفته‌تر کبد از نمونه برداری یا بیوپسی استفاده می‌شود. در بیماری‌های ضعیف‌تر کبد راه‌های تصویربرداری آسان‌تر و شاید ارزانتر از روش نمونه برداری باشند.

ارتباط بین پسوریازیس و گلوتن
بیشتر بخوانید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید