علائم سرطان سینه چیست ؟ اغلب افراد با تودهٔ سینه‌ای، که از محتمل‌ترین علائم سرطان سینه است، آشنا هستند. اما علائم و نشانه‌های مهم دیگری وجود دارند که باید آن‌ها را نیز بشناسید. در این مقاله به ۶ مورد از این علائم اشاره کرده‌ایم. اگر هرکدام از علائم زیر را مشاهده کردید، حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

دیگر علائم سرطان سینه:

توده یا ضخیم‌شدگی در سینه یا زیربغل

بعضی از توده‌ها یا تورم‌های بافت پستانی ممكن است به دلیل تغییرات هورمونی باشند. اگر این توده یا تورم در پستان یا زیر بغل برای مدتی ماندگار باشد، می‌تواند از علائم سرطان سینه و نگران کننده باشد. ناحیهٔ زیر بغل دارای غدد لنفاوی فراوانی است و تورم در آنجا می‌تواند نشان‌دهندهٔ مبارزهٔ بدن با یک تهاجم (مثل یک عفونت یا سرطان) باشد. توده در سینه ممكن است به علت یك كیست و یا مشكل در مجاری موجود در پستان باشد. در صورت وجود هرگونه تورم یا توده در سینه یا زیربغل به پزشك مراجعه كنید. بنا به صلاح‌دید پزشك، شاید انجام ماموگرافی، سونوگرافی، MRI و یا نمونه برداری برای بررسی‌های بیشتر لازم باشد.

تغییرات اندازه یا شكل سینه

اگر شكل یا اندازۀ سینه‌های شما، پس از عبور از دورهٔ بلوغ، تغییر كند (به خصوص وقتی كه تغییر فقط در یك سینه باشد)،می‌تواند علامتی از تورم مجاری شیری پستان باشد. علت این تورم، می‌تواند تغییرات فیبروكیستیك سینه، تغییرات ایجادشده در عادت ماهیانه و یا مسائل جدی‌تری باشد. اگر این تغییرات با عادت ماهیانۀ شما ارتباطی ندارد، به پزشك مراجعه كنید. حتماً به صورت ماهانه و جلوی آینه به بررسی سینه‌های خود بپردازید. دانستن تفاوت‌های سینه‌ها با هم و در زمان‌های مختلف به شما کمک می‌کند تا از تغییرات شکل و اندازهٔ پستان‌های خود سریع‌تر مطلع شوید.

ترشح مایع از نوك پستان

بین سنین ۴۱ تا ۵۸ ممكن است مقدار كمی ترشحات غیرخونی از نوك پستان‌ها خارج شود. این ترشحات معمولاً به دلیل تغییرات هورمونی است و نگران كننده نیستند. اگر ترشحات به تازگی شروع شده‌اند یا خونی هستند، می‌توانند از علائم سرطان سینه باشند و باید به پزشک مراجعه کنید.

تغییرات اندازه یا شكل نوك پستان

با تغییر وزن و یا با افزایش سن ممكن است تغییراتی در شكل و اندازهٔ نوك پستان به وجود آید. اگر نوك سینه به داخل رفته و به راحتی به شكل اول بر نمیگردد، به پزشك مراجعه كنید.

دیابت چیست ؟
بیشتر بخوانید

تغییرات رنگ یا ساختار نوك پستان و اطراف آن

اگر فرورفتگی، چروكیدگی یا جوش بر روی پوست نوك پستان یا اطراف آن دیدید و این علائم پایدار بودند، به پزشك مراجعه كنید. یكی از علائم سرطان سینه که خیلی هم شایع نیست، بیماری پاژه نام دارد. بیماری پاژه به صورت جوش‌هایی بر روی نوك پستان شروع می‌شود و اگر در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود، قابل درمان است.

درد غیرعادی در سینه یا زیربغل

در مورد درد سینه باید به موارد زیر توجه کنید:

  • آیا درد فقط در یك سینه یا در هر دو سینه وجود دارد
  • آیا درد با عادات ماهیانه تغییر می‌كند یا نه

اگر احساس درد فقط در یك سینه باشد و با عادات ماهیانه هم ارتباطی نداشته باشد، می‌تواند از علائم سرطان سینه باشد و نیازمند بررسی بیشتر است. ثبت كردن تاریخ عادات ماهیانه، در بررسی تغییرات هورمونی به پزشك كمك خواهد كرد.

همه چیز به هم مرتبط است

بدن ما دچار تغییرات مختلفی در طول عمر می شود كه از دلایل آن می‌توان به تغییرات سن، وزن، هورمون‌ها، داروها، بارداری، استرس و رژیم غذایی اشاره كرد. برای به دست آوردن و حفظ سلامتی، باید از تغییرات ایجاد شده در بدن آگاه بود.
همان طور كه درد دندان ممكن است باعث ایجاد درد در تمام بدن شود و یا همان طور كه كشیدگی عضلات پا ممكن است باعث لنگیدن و بر هم خوردن تعادل شود، تغییرات ایجاد شده در سینه ممكن است سلامت كلی شما را تحت تاثیر قرار دهد و پیامی برای مراجعه به پزشک باشد.
آگاهی از تغییرات عادی بدن برای برخورد هوشمندانه با آن‌ها به شما كمك خواهد كرد تا به سرعت از تغییرات غیرعادی و خطرناک مانند همین علائم سرطان سینه مطلع شوید. مراجعهٔ منظم به پزشک برای چکاپ و بررسی سلامت پستان‌ها نیز کار بسیار خوبی است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید