توصیه به مصرف سیر برای درمان فشار خون بالا اخیراً در کشور ما و همچنین سراسر دنیا مرسوم شده است. طرفداران طب سنتی و گیاهی معتقدند که مصرف سیر می‌تواند باعث بهبودی فشار خون بالا یا پیشگیری از ابتلا به این بیماری شود. در این مقاله با نگاهی علمی به بررسی تاثیر سیر بر فشار خون پرداخته‌ایم.

بیماری فشار خون بالا، پرفشاری خون یا به اختصار «فشار خون»، اختلالی شایع در کشور ماست و گفته می‌شود که حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد ایرانی‌ها از این مشکل رنج می‌برند.

چرا برخی از افراد برای مدیریت فشار خون از سیر استفاده می‌کنند؟

به علت شیوع بالای بیماری فشار خون در کشور ما و اینکه این اختلال می‌تواند باعث مشکلات قلبی (شایع‌ترین علت مرگ در کشور) شود، بسیاری از مردم برای کنترل فشار خون خود از سیر استفاده می‌کنند.

مکانیسم تاثیر سیر بر فشار خون چگونه است؟

سیر با تحریک تولید نیتریک اسید در بدن می‌تواند تا حدی فشار خون را کاهش دهد. نیتریک اسید یکی از عوامل اصلی گشادکنندهٔ عروق است. گشاد شدن رگ‌ها نیز باعث کاهش فشار خون می‌شود.

تاثیر سیر بر فشار خون در پژوهش‌ها

این بحث کمی تخصصی است. اما اگر بخواهیم تاثیر سیر بر فشار خون را به درستی بررسی کنیم، باید به عقاید و تجربه‌های شخصی اکتفا نکرده و از مقالات معتبر و جامع در این زمینه یاری جوییم. در ادامه ۴ مورد از بهترین مقالات منتشر شده در این زمینه را بررسی کرده‌ایم:

۱. مقالهٔ منتشر شده در سال ۲۰۰۸ که به تجزیه و تحلیل ۱۱ پژوهش انجام شده در این زمینه پرداخته بود.

نتایج:

  • مصرف سیر برای کاهش فشار خون از مصرف دارونما موثرتر است.

در پژوهش‌های علمی برای بررسی اثر یک دارو، به گروهی از افراد به صورت تصادفی داروی اصلی و به گروهی دیگر دارونما داده می‌شود. دارونما ظاهری شبیه قرص اصلی دارد اما از گچ ساخته شده است.

۲. مقالهٔ منتشر شده در سال ۲۰۰۹ که به بررسی ۱۰ پژوهش بالینی در مورد تاثیر سیر بر فشار خون پرداخته بود.

نتایج:

  • سیر در کاهش فشار خون بالای سیستولی موثر است اما اثری بر فشار خون بالای دیاستولی ندارد.

۳. پژوهش انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی کاشان در سال ۱۳۸۴

در این پژوهش به ۵۰ فرد مبتلا به دیابت به مدت ۶ هفته قرص سیر داده شد.

نتایج:

  • سیر در کاهش فشار خون بالای سیستولی موثر است اما اثری بر فشار خون بالای دیاستولی ندارد.

فشار سیستولی، فشاری است که توسط قلب ایجاد می‌شود. مثلاً وقتی گفته می‌شود فشار فردی ۱۲ روی ۸ است، یعنی فشار سیستولی فرد ۱۲ و فشار دیاستولی او ۸ است. فشار دیاستولی به دلیل خاصیت ارتجاعی عروق ایجاد می‌شود. بخشی از انرژی حاصل از انقباض یا سیستول قلب در دیوارهٔ عضلانی عروق بدن به خصوص آئورت ذخیره می‌شود و زمانی که قلب بین دو ضربان به استراحت می‌کند، این انرژی آزاد می‌شود و فشار دیاستولی را می‌سازد.

قاعدگی نامنظم در سندرم تخمدان پلی کیستیک
بیشتر بخوانید

۴. جدیدترین مقاله‌ای که در مورد تاثیر سیر بر فشار خون منتشر شده، در سال ۲۰۱۳ و در مجلهٔ تغذیه بالینی اروپا به چاپ رسید.

در این مطالعه، ۷۹ بیمار که فشار سیستولی بالا و کنترل نشده داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. برای ۱۲ هفته به برخی بیماران دوزهای مختلفی از عصارهٔ سیر (۲۴۰، ۴۸۰ و ۹۶۰ میلی گرم) و به برخی دیگر دارونما داده شد.

نتایج:

  • فشار سیستولی افرادی که روزانه ۴۸۰ و ۹۶۰ میلی گرم عصارهٔ سیر مصرف کرده بودند تا حد چشمگیری کاهش یافته بود.
  • تغییری در فشار سیستولی افرادی که به آن‌ها ۲۴۰ میلی گرم عصارهٔ سیر داده شده بود، دیده نشد.

اخطار

با وجود اینکه مصرف سیر در حد اعتدال در رژیم غذایی برای بسیاری از افراد بلامانع است، مصرف بیش از حد آن یا مکمل‌های غذایی سیر می‌تواند باعث عوارضی مانند سوزش سر معده، تهوع و اسهال شود. خانم‌های باردار یا شیرده و افرادی که به اختلالات انعقاد خون مبتلا هستند نباید سیر مصرف کنند.

با توجه به این که سیر می‌تواند سرعت انعقاد خون را کاهش دهد، نباید همراه با داروهای رقیق کنندهٔ خون (مانند آسپرین و وارفارین) یا مکمل‌های غذایی رقیق کننده مانند جینکو استفاده شود. این مسئله می‌تواند عوارض شدید جانبی مانند خونریزی و کبود شدن را به همراه داشته باشد.

استفاده از سیر برای کاهش فشار خون

اول از همه باید بدانید که سیر به صورت کوتاه مدت باعث کاهش فشار خون می‌شود. یعنی مثلاً اگر در تمام زندگی خود مقادیر زیادی سیر مصرف کنید، هیچ تضمینی وجود ندارد که به فشار خون بالا مبتلا نشوید.

دوم اینکه سیر یا قرص‌های مکمل سیر نمی‌تواند جایگزینی برای داروهای تنظیم فشار خون باشد. فشار خون را باید جدی گرفت. این اختلال علاوه بر افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و ایست قلبی، می‌تواند موجب آسیب به کلیه‌ها و نابینایی شود. همچنین فشار خون می‌تواند باعث فراموشی و زوال عقل گردد.

جمع‌بندی

  • تاثیر سیر بر فشار خون بالا تنها در مورد فشار خون سیستولی صدق می‌کند.
  • سیر می‌تواند به تنظیم فشار خون کمک کند اما راه مناسبی برای درمان این اختلال نیست.
  • مصرف سیر برای خانم‌های باردار و افراد مبتلا به بیماری‌های انعقاد خون توصیه نمی‌شود.
  • قرص‌ها و مکمل‌های سیر نباید به عنوان شیوهٔ درمانی اصلی فشار خون بالا استفاده شوند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید