ناباروری ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS یکی از دلایل شایع ناباروری در میان زنان است. این بیماری اختلالی هورمونی است که موجب برهم خوردن تعادل دستگاه جنسی می‌شود. اگر به PCOS مبتلا باشید، تخمدان‌های شما بزرگ می‌شود. درون تخمدان‌های بزرگ چندین و چند کیست کوچک وجود دارد که حاوی تخمک‌های نابالغ هستند.

دلایل ناباروری در بانوان

تغییرات هورمونی

سندروم تخمدان پلی کیستیک باعث افزایش تولید هورمون‌هایی به نام آندروژن‌ها در بدن بانوان می‌گردد. آندروژن‌ها مثل تستسترون، بیشتر به عنوان هورمون‌های جنسی مردانه شناخته می‌شوند. البته این به این معنی نیست که زنان آندروژن تولید نمی‌کنند؛ بلکه مردان سطوح بالاتر و زنان سطوح پایین‌تری از این هورمون‌ها را دارند.

در مردان آندروژن‌ها نقشی اساسی در تولید صفات ثانویه جنسی (مانند صدای بم‌ و ضخیم) و رشد و نمو اندام‌های جنسی دارند. در زنان آندروژن‌های اضافی، در برخی اندام‌های بدن، به هورمون استروژن تبدیل می‌شوند.

اختلال در تخمک گذاری

سطوح بالای آندروژن‌ها در بدن موجب اختلال در نمو تخمک‌ها و همچنین آزاد شدن آن‌ها از تخمدان می‌شود. به این فرآیند تخمک گذاری گفته می‌شود. اگر یک تخمک سالم از تخمدان آزاد نشود، امکان بارور شدن آن توسط اسپرم وجود نخواهد داشت. این موضوع دلیل ناباروری ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک و همچنین یکی از اولین علائم این بیماری است. بسیاری از خانم‌هایی که باردار نمی‌شوند، بعد از بررسی متوجه ابتلا به PCOS می‌گردند.

درمان ناباروری ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک

خوشبختانه داروهایی وجود دارند که می‌توانند به خانم‌هایی که دچار ناباروری ناشی از سندرم پلی کیستیک هستند، کمک کنند. پزشک معمولاً برای رفع مشکل، داروهایی را تجویز می‌کند که حاوی هورمون‌های استروژن و پروژسترون هستند. این داروها علاوه بر درمان این بیماری، به عنوان داروهای پیشگیری از بارداری نیز استفاده می‌شوند.

  • اگر بدن شما پاسخ خوبی به داروهای ترکیبی استروژن و پروژسترون ندهد، ممکن است قرص‌هایی که فقط حاوی پروژسترون هستند، جایگزین شوند.
  • شما به مدت ۲ هفته در ماه و برای ۱ الی ۲ ماه این قرص‌ها را مصرف خواهید کرد. قرص‌ها علاوه بر افزایش باروری، موجب تنظیم چرخه‌های قاعدگی نیز می‌شوند.
آشنایی با انواع سرطان خون
بیشتر بخوانید

داروهایی که به تخمک گذاری کمک می‌کنند

علاوه بر قرص‌های ذکر شده، داروهایی وجود دارند که تخمک گذاری را بهبود می‌بخشند. این داروها نیز برای درمان ناباروری ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک استفاده می‌شوند؛ که شامل موارد زیر هستند:

  • داروی کلومیفن (اوومید یا کلوم هگزال) که دارویی ضد استروژن است و در ابتدای چرخهٔ قاعدگی باید مصرف شود.
  • متفورمین: اگر کلومیفن جواب ندهد، ممکن است پزشک برای شما داروی متفورمین تجویز کند که در اصل دارویی برای درمان دیابت است.
  • داروهای FSH و LH: اگر کلومیفن و متفورمین نیز جواب ندهند، پزشک احتمالاً به سراغ داروهایی می‌رود که حاوی هورمون‌هایی به نام FSH و LH است. این دو هورمون از مغز (هیپوفیز) ترشح می‌شوند و تخمک گذاری را تحریک می‌کنند. این داروها به صورت تزریقی هستند مانند هاش ام جی (با نام‌های تجاری منوپیور، منوتروپینز و …)
  • لتروزول: آخرین راه حلی که معمولاً پزشکان به آن رجوع می‌کنند، داروی لتروزول است. این دارو در اصل برای درمان سرطان پستان استفاده می‌شود ولی در درمان باروری ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک نیز موثر است.

باروری با PCOS

اگر به PCOS مبتلا هستید و قصد باردار شدن دارید، باید حتماً به یک متخصص باروری مراجعه کنید. پزشک علاوه بر تجویز دارو و تنظیم دوز آن‌ها، به طرق مختلفی به شما کمک خواهد کرد که بارداری موفق و سالمی داشته باشید.

علاوه بر بحث درمان بیماری باید توجه داشته باشید که سبک زندگی شما نیز بر ناباروری ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک موثر است.

چاقی در زنان موجب اختلال در ترشح هورمون‌های جنسی و همچنین عدم تعادل چرخه‌های قاعدگی می‌شود. اگر ۱۰٪ از وزن خود را کم کنید، پریودهای منظم‌تر و هورمون‌های متعادل‌تری خواهید داشت که در باروری بسیار موثرند.

به صورت کلی شیوهٔ زندگی ناسالم مانند مصرف دخانیات، الکل، رژیم غذایی ناسالم، ورزش نکردن، استرس و کنترل نکردن دیابت تاثیر فراوانی در ناباروری شما دارند. پس سعی کنید این رفتار‌های پرخطر را ترک کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید