تست HA1c در دههٔ ۱۹۸۰ اختراع و به سرعت به یکی از پراستفاده‌ترین آزمون‌های تشخیص دیابت تبدیل شد. این تست میزان قند خون متوسط شما را در عرض ۲ تا ۳ ماه اندازه‌گیری می‌کند. مثلاً ممکن است قند خون ناشتای شما بالا باشد، اما تست کلی قند خون‌تان طبیعی باشد یا برعکس.

تست HA1c چه اهمیتی دارد؟

تست‌های سنجش قند خون از طریق ادرار یا خون انگشت، آزمون‌هایی دقیق هستند؛ اما فقط برای همان لحظه! میزان قند خون ما بسیار متغیر است و بسته به غذایی که خورده‌ایم، میزان فعالیت بدنی که داشته‌ایم و حتی تغییرات هورمونی در ساعات مختلف روز تغییر می‌کند. مثلاً شاید شخصی در ساعت ۳ صبح قند خون بالایی دارد اما از این موضوع اطلاعی نداشته باشد.

به دلیل این که تست قند خون ناشتا نمی‌تواند ابتلا به دیابت را به طور قطعی رد کند، امروزه برای غربالگری و تشخیص دیابت نوع ۲ از آزمون‌های HA1c استفاده می‌شود. این آزمون نیاز به ناشتا بودن ندارد و به عنوان بخشی از یک آزمایش خون معمولی قابل انجام است.

تست HA1c چه چیزی را اندازه می‌گیرد؟

این آزمون میزان گلوکز‌های متصل شده به هموگلوبین‌های خون شما را اندازه می‌گیرد. هموگلوبین‌ها پروتئین‌هایی درون گلبول‌های قرمز هستند که وظیفه‌‌ی انتقال اکسیژن را برعهده دارند. پس در واقع حرف H ابتدای نام این تست، بیانگر هموگلوبین است.

چرا می‌گوییم تست هموگلوبین A1c قادر به اندازه‌گیری میزان متوسط قند خون در دو تا سه ماه گذشته است؟ چون گلبول‌های قرمز عمر کوتاهی دارند و حداکثر ظرف سه ماه از بین می‌روند. گلوکزهای متصل شده به هموگلوبین هم دقیقاً تا ۳ ماه دوام می‌آورند. گلوکز قند طبیعی موجود در خون انسان است.

پیش آگهی سرطان
بیشتر بخوانید

تست HA1c چگونه کار می‌کند؟

بیایید فرض کنیم که قند خون شما در یک هفته یا یک ماه گذشته بالا بوده و اکنون طبیعی است. تست A1c می‌تواند تشخیص دهد که در سه ماه گذشته به طور متوسط قند خون شما چقدر بوده، پس می‌تواند تشخیص دهد که مقطعی در این بازه قند خون شما افزایش یافته است.

 تست HA1c چگونه کار می‌کند

این تست برای تعیین قند خون روزانه‌ دقیق نیست اما به پزشک شما اطلاعات بسیار خوبی در مورد نحوه‌ی کنترل قند خون شما و تاثیر شیوه‌ی درمان اتخاذ شده می‌دهد.

اعداد تست HA1c چه معنایی دارند؟

  • در یک فرد سالم از نظر دیابت، ۵٪ هموگلوبین‌ها به قند متصل می‌شوند. نتیجه‌ی کمتر از ۵.۶٪ نشانگر عدم ابتلا به دیابت است.
  • اعداد بین ۵.۷ تا ۶.۴ نشان‌دهنده‌ی قرار داشتن در مرحله‌ی پیش دیابت است. این افراد در خطر ابتلا به دیابت قرار دارند.
  • اعداد بالای ۶.۴ بیانگر ابتلا به دیابت است.

توصیه می‌شود که افراد مبتلا به دیابت سالی دوبار به انجام این آزمون اقدام کنند. در صورتی که هر کدام از موارد زیر شامل شما می‌شود، بهتر از هر سه ماه یکبار آزمون HA1c را انجام دهید:

  • اگر دیابت نوع ۱ دارید؛
  • اگر در حال تنظیم داروها یا روش‌های درمانی دیابت هستید؛
  • اگر باردار هستید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید