آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است و در تمامی طول عمر بیمار با وی همراه خواهد بود. لذا بیماران معمولاً در کنار درمان‌های معمول و استاندارد روماتیسم مفصلی، از طب مکمل هم برای کنترل بهتر بیماری خود استفاده می‌کنند. اگر به روماتیسم مفصلی دچار هستید، شاید روزهایی را تجربه کنید که بعد از مصرف حداکثر دوز داروهای مسکن هنوز هم درد دارید. در این جا درمان‌های سنتی روماتیسم مفصلی می‌توانند به کمک شما بیایند:

درمان‌های سنتی روماتیسم مفصلی

درمان‌های سنتی روماتیسم مفصلی سابقه‌ای طولانی در علم پزشکی دارند. برخی از این روش‌های درمانی بسیار مفید هستند و البته برخی دیگر به علت بی‌فایده بودن یا مضر بودن منسوخ شده‌اند. لذا قبل از به کار گیری هر کدام از روش‌های مکمل، دارو‌های گیاهی و یا هرگونه درمان سنتی دیگر، بهتر است در مورد آن با پزشکتان مشورت کنید.

به خاطر داشته باشید فقط گیاهی بودن یا طبیعی بودن یک درمان، نشان از بی‌خطر بودن آن نیست. مثلاً برخی از درمان‌های سنتی با درمان‌های دارویی اصلی بیماری تداخل دارند و ممکن است منجر به بدتر شدن بیماری و یا ظاهر شدن عوارض دارویی، مسمومیت‌ها و حتی مرگ شوند.

برخی از درمان‌های سنتی روماتیسم مفصلی که مفید بودن آن‌ها اثبات شده است، عبارت‌اند از:

  • مکمل‌های روغن ماهی: روغن ماهی حاوی مقادیر زیادی امگا ۳ است. امگا ۳ به گروهی از اسید‌های چرب غیراشباع گفته می‌شود که بدن از آن‌ها برای کاهش التهابات استفاده می‌کند. مطالعات زیادی نشان داده‌اند که مصرف روزانه ۳ گرم امگا ۳ موجب کاهش درد و خشکی مفاصل می‌شود. البته باید توجه داشت که مکمل‌های روغن ماهی با برخی از داروها مثل وارفارین تداخل دارد.
  • غذاهای حاوی اسیدهای امگا ۶: برخی از مواد غذایی مثل گشنیز حاوی مقادیر زیادی اسید چرب امگا ۶ هستند که این‌ها نیز خاصیت ضدالتهابی دارند. باید توجه داشت که مصرف میزان زیاد آن‌ها باعث آسیب به کبد شده و همچنین با برخی از داروها از جمله داروهای ضدروان‌پریشی مانند کلروپرومازین تداخل دارند.
  • زنجبیل: زنجبیل یکی از بهترین مواد استفاده شده در درمان‌های سنتی روماتیسم مفصلی است. این ماده مثل داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (ایبوبروفن و آسپرین) عمل می‌کند. امروزه این ماده به صورت پودر،کپسول و روغن برای مصارف دارویی در دسترس است. یورو-ویتا یکی از نام‌های تجاری معروف داروهای مکمل بر پایه زنجبیل است.
  • زردچوبه: زردچوبه حاوی ماد‌ه‌ای شیمیایی به نام «کورکومین» است که باعث مهار آنزیم‌های التهابی می‌شود. این ماده مثل زنجبیل هم ایمن است و هم باعث کاهش درد و تورم می‌شود. زردچوبه به قدری بر کاهش التهاب موثر است، که پژوهشگران در حال تحقیق برای یافتن دوز مناسبی از این ادویه برای درمان بالینی بیماری‌های التهابی از جمله روماتیسم هستند.

توجه داشته باشید کلیهٔ توصیه‌های این مقاله صرفاً پیشنهاداتی هستند که باید برای به کارگیری آن‌ها به پزشک خود مشورت کنید. مصرف خودسرانهٔ هر کدام از این موارد می‌تواند عواقب خطرناکی به همراه داشته باشد.

گلوکز آمین و کندرویتین

این دو ماده امروزه به شکل رایجی در داروخانه‌ها به عنوان مکمل‌های غذایی غضروف ساز به فروش می‌رسند. این دو ماده در بدن به طور طبیعی وجود دارند و موجب حفظ سلامت غضروف‌ها و همچنین غضروف‌سازی می‌شوند اما مکمل‌های آن‌ها چنین تاثیری ندارند.

  • گلوکز آمین ماده‌ای است که بیشتر در تسکین و درمان صدمات و آسیب‌های غضروفی در ورزشکاران استفاده می‌شود. هرچند که امروزه مکمل‌های گلوکزآمین به‌طور رایج برای تسکین درد و ترمیم غضروف‌های آسیب دیده در بیماری‌های روماتیسمی مثل آرتروز و روماتیسم مفصلی استفاده می‌شود ولی تأثیر آن در بهبودی این بیماری‌ها بسیار جزئی است. گلوکزامین به صورت طبیعی در بدن وجود داشته و موجب تحریک، تولید و ترمیم غضروف می شود.
  • کندرویتین ماده‌ای است که به صورت طبیعی در بدن وجود دارد. این ماده با مهار آنزیم‌های تجزیه‌کنندهٔ غضروف‌ها، باعث حفظ غضروف‌های بدن می‌شوند.
علل روماتیسم مفصلی
بیشتر بخوانید

تقریباً تمام پژوهش‌های انجام شده روی این دو ماده نشان می‌دهند که گلوکزآمین و کندرویتین تاثیری بر غضروف‌سازی نداشته و تنها می‌توانند کمی درد ناشی از بیماری‌های روماتیسمی را کاهش دهند. پس بهتر است به جای صرف هزینه‌های گزاف و خرید این مکمل‌ها، از همان زنجبیل و زردچوبه استفاده کنید که اتفاقاً بسیار موثرتر هم هستند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید